As We See

As We See

Milyen kamasznak lenni?

Pár tanács - felnőtteknek, kamaszoktól

2016. november 17. - As We See

Több száz pszichológiai és gyereknevelési könyv szól a kamaszokról, kamaszkorról, mint szülők számára kötelező olvasmány. Több elnevezést is aggattak már ránk: kamasz, tini, serdülő, fiatal, tinédzser, kiskorú, tizenéves, gyerek… De milyen is kamasznak lenni?

Sokszor olvastam már különféle szülőknek szóló cikkekben, könyvekben, hogy kamasszal élni bizony nem egy leányálom, sőt, az az időszak az, amikor ajánlatos túlélő üzemmódba átkapcsolni. Aztán persze jönnek az összehasonlítgató írások: kis korban vagy tinédzserként nehezebb a gyerekkel? A kamaszok ingerlékenyek, zárkózottak, kedvtelenek, és pimaszok. De egy fontos dolog mindig hiányzik a jellemzők közül. (Szégyelljék magukat, komolyan!) Az, hogy a kamaszok a legfantasztikusabbak a világon! El is mondom miért.

Én is kamasz vagyok, bizonyítékom az, hogy a 16.-dik életévemet töltöm. És be kell vallanom, nem írnak teljesen sületlenségeket azok a rólunk szóló cikkek, könyvek, amik arról írnak, hogy a tinédzser korban az ember keresi önmagát és gyakran megkérdőjelezi a körülötte élők értékrendjét – értsd. lázad. Pár éve még mosolyogva legyintettem erre, hogy ez tökre nem így van, hagyjanak már. De most már nem. Mert tényleg, határozottan így van.

 kihajolos_kep.jpg

Észrevették, hogy mikor felsoroltam a kamasz szinonimáit szerepelt köztük a fiatal és a gyerek is, egyszerre? Ellentmondásos ugye? Hát valóban az. Egyik nap visszamennék öt évesbe, és azon is megsértődnék, ha valaki rám mosolyog, a másik nap viszont már egyedül lófrálnék a városban, zsebemben a kamuszemélyivel. Ilyen állapot ez a kamaszkor, legyint most mindenki. De tudják, mint egy kíváncsi és kotnyeles kamasz, azt figyeltem meg, hogy ez nem csak a kamaszokat, de nagyon sok felnőttet is jellemez. A felnőtteknek gyakran sokkal egyszerűbb egy kamaszt analizálni, (és felsorolni annak hibáit), mint először elmélyedni saját magukban.

A kamasz olyan, mint egy kőműves. Minden nap építi saját magát és főként az önbizalmát. Elárulom, leggyakrabban egy kamasz szomorú és savanyú napja mögött egyetlen pillanat áll, mikor reggel belenézett a tükörbe és nem tetszett az, amit látott. Vagy főként az, akit látott. És persze a bizonytalanság se a legjobb, hiszen ki vagyok én, mi lesz belőlem? – általában csak a szülők tudják, már akkor is, amikor a gyerek még 5 éves sincs.

 

A kamasz alapvetően nagyon kíváncsi és előítéletmentes, de ne felejtsük el, hogy elsősorban védtelen. Maradva a kőműves szinonimánál, jó magabiztosságot csak jó alapanyagból lehet építeni, ha nincs meg a jó habarcs, a kamasz gyakran ronda sárral vonja körbe magát és akkor mást aláz, a kellő magabiztosság nélkül. Ezután csak pár lépés és ott egy rossz út, a boldogtalan felnőtt kor felé. Abból következtetve, hogy kamaszkorban alakul át a gyermek, nő fel –felnőtté – nagyon sok minden ilyenkor dől el, hiszen ekkor alapozzuk le a felnőtt életünket. Kamaszkorban még van esély, ezer lehetőség amerre elindulhatunk. Ekkor fantasztikus dolgokat tapasztalunk, körültekintünk, alaposan megvizsgálunk különféle nézőpontokat és meghozzuk első döntéseinket. Lábjegyzet nekünk: A nagy kutakodás és kérdőjelezés időszakában könnyen elvarázsolódhatunk és a tapasztalat hiányában félrevezethetnek. Így bizonyos szintig mindig érdemes hallgatni az idősebb, bölcs felnőttekre, ezt ne felejtsük el makacs és önfejű utunk közben! Szerintem, amit gyakran elfelejtünk a rohanó világban, az a kölcsönös tisztelet. Olyan jó lenne néha azt érezni, mikor egész nap azon izgulunk, hogy milyenek vagyunk, miben vagyunk jó/ rosszak, hogy egy pillanatra megbecsülnek bennünket, és tisztelnek bizonyos tetteinkért –a felnőttek.  Mert szerintem tényleg, a kamaszok fantasztikusak (és el se hiszik, mennyien nem gondolják ezt így közölünk, ami elég nagy baj).

Oké, tudom, már rég béna és sok a kamaszok öndoppingjából ebben a cikkben, de abban reménykedek, hogy így a felnőttek jobban meg tudnak majd érteni minket. Mert ahhoz, hogy mi most keressük meg magunkat, nagyon sok bátorság, küzdelem, tanulás kell. És nem feltétlenül jó jegyek és engedelmesség. Nem szeretnék túl nagy nyomást tenni a felnőttekre (és főként, a szülőkre), de nem hibáztathatják a kamaszt a saját hibájaiért, ha nem mutatták meg neki szeretetteljes légkörben a felelősség, döntéshozás példáját. Nem beszélve arról, hogy egy szülőnek (vagy akár tanárnak) a kamasz a legtisztább tükre. Így ahelyett, hogy leszidjuk és meg se hallgatjuk, inkább beszélgessünk vele, és egy szeretetteljes közeg biztosításával segítsük az útját. És igen, mennyire nehéz elengedni. Hát tényleg valóban az!

sara_emma_gugolos_kep.jpg

A legnehezebb talán a kamasznak, aki most jön csak rá, hogy miféle világ vár rá miután felnő. De vegyük észre, hogy most, mikor ilyen kibírhatatlanok és pimaszok, ők, most utoljára igazán a mi kislányunk és kisfiúnk és hihetetlen milyen nagyok, szépek és ügyesek. Kivétel, ha visszaszólnak. Ezért is, a következőkben itt van pár tanács:

 1, Azt mindenki tudja, ha egy kamasz rosszkedvében van. Meglátszik. Ezt a felnőttek hajlamosak egyáltalán nem megérteni és még idegesítően kérdezgetni is, hogy mi a baj. Hát elmondom: mi se tudjuk! Ilyen hangulatban veszélyes igazán veszekedésbe keveredni velünk, a legjobb megoldás arra, hogy ez ne következzen be, az, hogy békén kell minket hagyni. El kell vonulni! (aztán ha kikristályosodik éleslátásunk, már profi érveink lesznek megnyerni a csatát…)

 

2, A legtöbb, amit adhatunk egy kamasznak: a figyelem. Sok szülő panaszkodik, hogy megkérdezi mi volt a suliban, és jön a semmi válasz. De ez tök sokszor igaz – inkább kérdezzék azt, hogy hogy vagy! Persze, figyeljünk rá akkor is, amikor csak a barátnők drámáiról beszél, hiszen ha megoszt velünk valamit, az foglalkoztatja, fontosnak tartja. De a legfontosabb mégis az, ha a kamasz magáról beszél. Hogy hogy látja önmagát, mit szeret csinálni. Ugyanis ekkor tudhatunk meg a legtöbbet róla.

 

3, Beszéljünk magunkról. A kamasz nyugtalanságát sokszor okozhatja az, hogy nem érti mit miért csinálnak a felnőttek. Legyünk őszinték, nyugodtan fakadjunk ki, ha rossz a kedvünk, fáradtak vagyunk! Ami fontos, hogy ezt ne szemrehányóan tegyük! Ne kenjük a kamaszra! Ez az őszinteség, nem a szülői tekintély megcsorbulását fogja előidézni, hanem egy bizalmas kapcsolatét.

 

4, A hasonlítgatás tényleg borzalmas, de én gyakran főleg attól tudok falra mászni, ha a kisbaba létemhez viszonyítanak. Gondolom, mindenki előtt megjelenik a kép a könnyes szemű anyáról, aki a gyerek kiskori képét puszilgatva és első pár kisszandálját szorongatja áll a 16 éves gyereke előtt. Ne értsenek félre, ez tök szép és jó! (Ha majd egyszer anya leszek, nyilván én is teljesen így érzek majd) de abban a 16 évesben így is elég kérdőjel van. Ezzel ellentétesen az viszont nagyon jó, ha úgy emlékszünk vissza a szép régi időkre, hogy azt együtt tesszük. Így nekünk, kamaszoknak is az a szeretetteljes gondoskodás és közeli kapcsolt tűnik ki a régi szép időkből – amit a szülő talán vissza akar hozni a mindennapokba, és nem az, hogy, jaj de béna vagyok most, hogy felnőttem.

 

5, Fogadjuk el és legyünk rá büszke. Minden ember egész életében bizonyítani akar -persze mindenki saját magának – de ezt sokkal könnyebb, ha tudjuk, hogy másnak nem kell. És egy büszke vagyok rád, szeretlek- minden esetben többet ér bármi másnál.

 

Utolsó megjegyzésként, a kamasz egy idegesítő szó (főleg ha a nagyid és a húgod néha pimasz kamasznak hív, ha idegesíteni akar), így elnézést kérek minden kamasztól amiatt, hogy ennyiszer használtam a kamasz szót, ebben a kamaszokról szóló cikkben. De az igaz, hogy nem lehet egy „kamasz” szóval beskatulyázni a kamaszokat. Mert mi is emberek vagyunk, igaz még kicsit az életünk elején, de mindannyian másmilyenek, és épp ezért fantasztikusak! Úgyhogy bocsi KAMASZOK! (Na jó, ezek után már én is megsértődtem volna)

 

Somos Emma

A bejegyzés trackback címe:

https://a-w-s.blog.hu/api/trackback/id/tr5611969511

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása